Turistické vizitky

Sbírejte s námi vizitky z oblasti turistiky, kultury, sportu a gastronomie!

Prozkoumejte vizitky více do detailu.

Vydáváme hned několik druhů a formátů – pro místa, akce, výročí, osoby a týmy.

Oblasti zájmu

V projektu Wander Book se setkáte s vizitkami ze 4 oblastí zájmu – turistiky, kultury, sportu a gastronomie. Díky tomuto základnímu rozdělení se můžete přímo zaměřit na cíle, které Vás nejvíc lákají. Pro lepší orientaci v rámci uvedených oblastí lze zajímavosti dále třídit dle druhů a tematických kategorií.

Turistika

Jedná se o původní a nejstarší oblast zájmu, pro kterou byl projekt Wander Book v roce 2008 vytvořen. V této oblasti můžete najít širokou škálu turistických cílů, které by Vás mohly zajímat. Zavede Vás na pozoruhodná místa, která se nacházejí v ČR i v zahraničí, a díky tomu si rozšíříte svůj cestovatelský přehled. (V současnosti zahrnuje více než 9 000 míst ze sedmi evropských zemí.)

Nedílnou součástí jsou také Absolventské vizitky turistických pochodů, ale i dalších akcí. Stále populárnější jsou Osobní vizitky turistů a fanoušků projektu, kteří se každoročně účastní burz a setkání, kde si mohou vyměnit své nálepky.

Turistika

Turistické kategorie

Aquaparky a koupaliště
Archeologie a záhady
Architektura a umění
Buddhistické památky
Církevní památky
Cykloturistika
Expozice a muzea
Fanoušci Turistického deníku
Horská střediska
Hrady a opevnění
Jeskyně
Kempy a chatové osady
Lázně
Letectví
Lidová architektura
Lodní doprava
Města
Motorismus
Obce a osady
Památníky
Pěší akce
Pivovarnictví a lihovarnictví
Pláže
Přírodní zajímavosti
Řemesla a výroba
Rozhledny a vyhlídkové věže
Stromy
Technická podzemí
Technické zajímavosti
Trasy a stezky
Turistické chaty
Věda a poznávání
Vinařství
Vodní díla
Vodstvo
Vojenské památky
Vrcholy a vyhlídky
Výročí
Zábavní atrakce
Zahrady a arboreta
Zámky
Železniční zajímavosti
Židovské památky
Zoo a farmy

Kultura

Kultura a turistika se někdy velmi prolínají a některé cíle lze vnímat jako turistické a zároveň kulturní. Prvními objekty zařazenými do oblasti kultury byly divadla a knihovny, původně spadající pod turistiku. Kultura je proto nejmladší oblastí zařazenou do projektu.

Nabízí především nepřebernou paletu akcí, ať už se jedná o různé festivaly, slavnosti, výstavy až po jarmarky, adventní trhy a další volnočasové aktivity. Právě akce jsou živým prostorem pro setkávání se s umělci a kulturními celebritami, které také mohou být prezentovány svými Osobními či Týmovými vizitkami.

Kultura

Kulturní kategorie

Divadlo
Film
Hudba a tanec
Kulturní aktivity
Literatura
Volnočasové aktivity
Výročí
Výtvarné umění
Vzdělávání

Gastronomie

Jak každý z nás ví, k cestování patří i dobré jídlo, pití a ubytování. Díky této oblasti zájmu Vám přinášíme místa a tipy, kde se můžete nejen nasytit, ale také příjemně relaxovat. Založením nových kategorií v oblasti gastronomie se mohla do projektu zapojit i místa, která s turistikou velmi souvisí, ale nebyla do ní doposud zařaditelná.

Prostřednictvím gastronomických akcí můžete přičichnout k voňavému světu jídel, lahodných vín i sladkých dobrot. Gastrofestivaly, kuchařské show či workshopy Vás seznámí s aktuálními trendy a zasvětí Vás do tajů místních i exotických kuchyní. Součástí těchto aktivit jsou velmi často i uznávané kuchařské celebrity.

Gastronomie

Gastronomické kategorie

Cukrárny
Gastronomické akce
Hotely a penziony
Kavárny
Občerstvení
Restaurace
Vinárny

Sport

Oblast sportu je součástí projektu Wander Book od roku 2015. Chceme ukázat, že sport může být nejen zábavou, ale mnohdy i cestou za poznáním a samozřejmě také tím nejlepším přínosem pro zdraví.

Rádi bychom do projektu zařazovali především týmy nejvyšších sportovních soutěží a seznamovali Vás s širokou škálou akcí, na nichž se budete moci setkat s osobnostmi, které svůj život zasvětily sportu.

Sport

Sportovní kategorie

Americký fotbal a ragby
Atletika
Basketbal
Cyklistika
Fotbal
Házená
Horolezectví
Jezdectví
Lední hokej
Letecké sporty
Lyžování
Motosporty
Orientační sporty
Sportovní aktivity
Taneční sporty
Tenis
Vodní sporty
Volejbal
Výročí

Druhy

Ve všech 4 základních oblastech zájmu jsou atraktivní cíle rozděleny dle druhů. Druh určuje, zda se jedná o vizitku místa, akce, výročí, osoby nebo týmu.

Místa

Vizitky míst najdete v projektu nejčastěji. Jsou vydávány výhradně pod názvy „Turistická vizitka“ nebo „Wander Card“. Jak název napovídá, jsou vydávané k zajímavým místům, např. hradům, rozhlednám a muzeím. V oblastech mimo turistiku to pak mohou být divadla, sportoviště či hotely a restaurace. Jako jediný druh obsahují GPS souřadnice a můžete si díky nim velmi snadno naplánovat své výlety.

Akce

Akce jsou vydávané pod názvy „Absolventská vizitka“ nebo „Participant‘s Card“. Nejčastěji se jedná o turistické pochody, v jiných oblastech pak kulturní slavnosti a představení, sportovní akce či gastrofestivaly. Jedná se především o akce jednorázové, ale mohou sem být zařazeny také akce dlouhodobé či každoročně se opakující, které nejsou evidovány pod přesným datem. Prodej je zajištěn vždy výhradně na akci, ve výjimečných případech jsou Absolventské vizitky účastníkům akce předávány zdarma. Po skončení akce jsou zrušené a již je nelze získat.

Výročí

Výročí prezentujeme pod názvy „Výroční vizitka“ nebo „Anniversary Card“. Může se jednat o významnou událost, narození či úmrtí známé osobnosti a další jubilea. K dostání jsou u prodejců maximálně po dobu jednoho roku, ke kterému se výročí váže. Poté jsou zrušené.

Osoby

Konkrétní osoby jsou v projektu zařazeny pod názvy „Osobní vizitka“ nebo „Personal Card“. Může se jednat o známého umělce, vrcholového sportovce, ale i běžného turistu či fanouška projektu Wander Book.

Týmy

Zájmové skupiny, týmy, kluby či spolky najdete pod názvy „Týmová vizitka“ nebo „Team Card“. Tým musí vždy tvořit alespoň dvě osoby. Najdete zde turistické spolky, umělecké soubory, profesionální sportovní kluby a další týmy.